Mascar u starokladrubských koní

Keď sa povie „Pomoraví“, jedná sa o vstupnú bránu na Južnú Moravu s nádhernými borovicovými lesmi popretkávanými lúkami, pastvinami a produkčnou pôdou. A práve v tejto oblasti sa nachádza rodinný žrebčín Dobrovských, ktorý sa špecializuje na chov starokladrubských koní vo Vacenoviciach. V oddychovej zóne obce rodina vybudovala žrebčín, ktorý nadviazal na tradíciu chovu starokladrubákov v susednom Vracově a naďalej sa snaží o udržanie genofondu koní Národného žrebčína Kladruby nad Labem, ktorý je jedným za najstarších žrebčínov na svete a zároveň domovom najstaršieho českého plemena koní – koňa starokladrubského.


Zaujímavosťou je, že niekoľko koní z chovu rodiny Dobrovských využívajú aj České bezpečnostné zložky, a to konkrétne v Ostrave. V súčasnosti sa tu chová približne 50 koní spomínaného plemena, žrebčín má k dispozícii cca 30 hektárov pasienkov a výbehu. Pre zabezpečenie krmovinovej základne kosí pán Dobrovský ďalších 70 hektárov ďatelinotrávnych objemových krmív vo forme sena, a preto bolo potrebné vyriešiť modernizáciu linky na zber krmovín vrátane lisu. „Po prvotných úvahách, že sa kúpi starší lis, nás navštívil predajca firmy UNIMARCO a.s. a ponúkol nám lis značky MASCAR. Vďaka vzájomným konzultáciám a profesionálnemu prístupu sme sa rozhodli, že najlepšou voľbou bude lis s variabilnou komorou MASCAR MONSTER 770 SMART“.

Že sa Dobrovský rozhodli správne, dokazujú výsledky ich práce, od odovzdania lisu v júni roku 2019 ubehol takmer mesiac a na počítadle stroja svieti 1200 balíkov perfektne zlisovaného sena a slamy.

„Kôň je nádherné zviera a ešte krajšie je, keď stojí vedľa lisu s koníkom v znaku“, hovorí spokojný majiteľ pán Dobrovský.

 

FOTOGALÉRIA:

 

Používame súbory cookies

Súbory cookies využívame na analýzu návštevnosti, zapamätanie preferencií a zlepšovanie použiteľnosti webu. Súhlas udelíte kliknutím na tlačidlo "Súhlasím".

Nastavenia Súhlasím

Súhlas môžete tiež odmietnuť.